Vyjádření AMSP k Brexitu

Velká Británie je pro naše podnikatele jednou ze třech nejdůležitějších obchodních destinací. Nejenže v prvních čtyřech měsících roku 2016 už předstihla v objemu našeho exportu donedávna třetí Polsko, ale díky 130 miliardovému kladnému saldu obchodní bilance je Británie i důležitým přispěvatelem k tzv. čistému exportu, tedy pozitivně ovlivňuje HDP. Pro tuzemské malé a střední podnikatele je nesmírně důležitá v odvětvích příslušenství k automobilovému průmyslu, strojírenství, elektrických přístrojů, hraček, sportovních potřeb apod. 

Předseda AMSP ČR Karel Havlíček naznačuje další vývoj hospodářské spolupráce:  „První období bude signifikantní emocemi, neklidem na finančních trzích a určitým propadem obchodu a investic. To ale bude trvat krátce, navíc se naštěstí jedná o dobu, kdy jsou dovolené a prázdniny a obecně je obchod trochu utlumen. Během pár týdnů se situace dostane v ekonomické rovině do normálu, libra se stabilizuje a další přibližně dva roky se bude hospodářská spolupráce vyvíjet podobně jako před brexitem, neočekáváme velké výpadky, ale může dojít  z důvodu nejistoty k utlumení vzájemných investic.  V té době se musí dojednat ekonomický model další spolupráce mezi EU a Velkou Británií, což bude velmi náročné. Teprve po těchto dohodách bude možné odhadovat další vývoj."

Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky sdružuje na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky a živnostníky i jejich organizace z celé republiky a byla založena v r. 2001. Zastupuje zájmy cca 260 tisíc podnikatelských subjektů napříč obory. www.amsp.cz

 

Copyright © 2016 by Export Guru. All rights reserved. Created by noBrother.